Uppdatering av vårt cache-plugin i VAIA.cloud
Vi är glada att meddela att vi har uppdaterat vårt cache-plugin för VAIA.cloud för att förbättra prestandan och användarupplevelsen för våra kunder som kör WordPress. Det är ett sk MU-plugin som du hittar i vänstermenyn i WordPress-admin om du loggar in på din sidan som administratör.
Här är några av de nya funktionerna och förbättringarna:
- Aktivera Cache: Cachelagra frontend-sidor för blixtsnabb prestanda.
- Rensa Cache: Möjlighet att rensa hela utdata-cachen.
- Ignorera HTTP Headers: Ignorera headers som “cache-control: no-cache” för en mer aggressiv cache.
- Cache REST API: Cachelagra förfrågningar gjorda av WordPress REST API-anrop.
- Cache Inloggningssida: Förbättrad prestanda även för inloggningssidan.
- Cache för Mobila Användare: Servera en separat cache-kopia för mobila besökare.
För utvecklare erbjuder vi även via kundzonen:
- SSH Gateway Access: För utveckling och felsökning.
- WP CLI på SSH Gateway: För avancerad hantering och automatisering.
Ny funktion: TTL-inställningar
- Standard Cache TTL: Ange hur länge, i sekunder, sidor cachelagras. Rekommenderat värde är 604800 (en vecka).
- Standard Front Page TTL: Ange hur länge, i sekunder, förstasidan cachelagras. Rekommenderat värde är 604800 (en vecka).
- Standard Feed TTL: Ange hur länge, i sekunder, feeds cachelagras. Rekommenderat värde är 604800 (en vecka).
- Standard REST TTL: Ange hur länge, i sekunder, REST-anrop cachelagras. Rekommenderat värde är 604800 (en vecka).
Ny funktion: Purge-inställningar
- Purge All On Upgrade: När aktiverat, rensas cachen automatiskt vid uppgradering av plugin, tema eller WordPress-kärnan.
- Auto Purge Rules For Publish/Update: Välj vilka sidor som automatiskt ska rensas när inlägg publiceras/uppdateras. Alternativen inkluderar alla sidor, förstasidan, hemsidan, arkivsidor med mera.
- Purge All Hooks: En “Purge All” utförs när WordPress kör dessa hooks, till exempel
switch_theme
,wp_create_nav_menu
,create_term
, med flera.
Ny funktion: Excludes-inställningar
- Do Not Cache URIs: Lägg till en URL per rad. URL:en ska inte innehålla domännamnet. Exempel: För att exkludera
https://example.com/sample-page/
, lägg till/sample-page/
i textfältet ovan. Stöd för reguljära uttryck finns. - Do Not Cache Cookies: Lägg till en cookie per rad.
Ny funktion: Avancerade inställningar för databas-cachen
- Cache Database Queries: Cachelagra databasfrågor med Redis-server för snabbare prestanda.
- Purge Entire Object Cache: Möjlighet att rensa hela objekt-cachen.
- Advanced DB: Använd en extra databasläsreplika för snabbare prestanda och förbättrad stabilitet.
Normalt behöver du inte vara inte och påverka dessa inställningar utan dom sköter sig rätt bra av sig själv. Om du har specifika sidor, nyhetsflöden eller annat som tex tidsstyrd publicering av inlägg eller nyheter kan det vara bra att exkludera den sidan från cache för att just det ska fungera smidigt.
En annan sak kan vara om du har en väldigt statisk sida som du verkligen sällan uppdaterar, då kan du ändra TTL till längre tid för att cacha sidorna hårdare för att din site ska gå snabbare och ta mindre resurser.
Pluginet är sammankopplat med Performancefliken i kundzonen, där du generellt kan slå på och av cachefunktionen för din site.
V
E
A
Vi hoppas att dessa förbättringar kommer att ge er en ännu bättre upplevelse med VAIA.cloud. Om ni har några frågor eller behöver support, tveka inte att kontakta oss genom chatten, telefon eller support@vaia.se!